Wszelkie elementy wystroju wnętrza, w tym również listwy przypodłogowe, są w stanie dodać pomieszczeniu charakteru, zwiększyć przytulność i nadać domowej atmosfery. Drewno, jako materiał używany do produkcji listew, ma jednak zarówno plusy jak i minusy. Należy o nich pamiętać zanim zdecydujemy się na zakup.

Wygląd

To bez wątpienia główne kryterium, jakim kierujemy się podejmując decyzję o zamontowaniu drewnianych listew podłogowych. Drewno prezentuje się niezwykle efektownie i świetnie pasuje zarówno do antycznych mebli jak i nowoczesnego wystroju. Drewno, zwłaszcza gatunki szlachetne, jak dąb, mają piękną, naturalną barwę która, o ile została dopasowana do koloru podłogi czyni całe pomieszczenie estetycznie cieplejszym i sprawia, że czujemy się w nim bardziej jak w domu. Pod względem wyglądu drewno jako materiał z którego wyrabia się listwy czy cokoły przypodłogowe nie ma sobie równych.

Drewno jako materiał nie ma sobie równych

Konserwacja

Niezależnie od tego, czy mamy do czynienia z listwami podłogowymi pokrytymi transparentną czy kryjącą powłoką trzeba liczyć się z tym, że ową powłokę trzeba co jakiś czas odnawiać. Zabieg ten nie jest szczególnie czasochłonny, jednak okazuje się być niezwykle ważny – drewno pozbawione ochrony w postaci powłoki pozostaje narażone na zewnętrzne czynniki takie jak wilgoć czy grzyb. Mogą one bardzo źle wpłynąć na jego strukturę i sprawić, że listwa nie tylko nie będzie prezentowała się tak efektownie jak wcześniej, ale wręcz że będzie ją trzeba wymienić na nową.

montaz-lakierowane-listwy
Jak poprawnie zamontować listwę w narożniku?

Cena listew podłogowych

Cena listew czy cokołów wykonanych z drewna jest znacznie wyższa niż w przypadku listew wykonanych z innych materiałów, jak tworzywa sztuczne czy MDF. Dotyczy to zwłaszcza drewna szlachetnego, jak dąb i egzotycznego, jak tek albo mahoń. Efektowny wygląd drewna, zwłaszcza jeśli zostało ono dopasowane do estetycznej koncepcji, wydaje się jednak być wart zwiększenia budżetu. Co więcej dzięki wykorzystaniu forniru listwę wyglądającą jak dębowa możemy mieć za cenę niewiele wyższą niż listwy sosnowej, bo właśnie z tego ostatniego drzewa najczęściej wykonuje się rdzeń listwy fornirowanej.

montaz-cokoly-debowe
Cokoły dębowe podczas obróbki – docinanie do odpowiedniej długości