Kupując listwy przypodłogowe chcemy aby nie tylko cechowały się one przyjemnym i efektownym wyglądem, ale również żeby jak najdłużej zachowały świeżość i aby nie trzeba ich było zbyt szybko wymieniać na nowe. Zobacz od czego zależy trwałość listwy podłogowej.

Tworzywo sztuczne to wygoda i łatwość utrzymania

Listwy i cokoły podłogowe wykonane z tworzyw sztucznych są względnie tanie i to – niestety – widać, jednak ich niezbyt efektowny wygląd mogą nam w pełni zrekompensować doskonałe właściwości fizyczne którymi się cechują. Tworzywa sztuczne są w stu procentach odporne na wilgoć i inne zewnętrzne czynniki a cała konserwacja sprowadza się właściwie do tego, aby od czasu do czasu wytrzeć je z kurzu. Ponadto takie listwy są bardzo odporne na uszkodzenia mechaniczne.

fornir_bambus_ciemny
listwa przypodłogowa z bambusa (ciemna)
fornir_bambus_jasny
listwa przypodłogowa z bambusa (jasna)

Drewno – wysiłek wart efektu

Listwa przypodłogowa z drewna, zarówno z transparentną jak i kryjącą powłoką, to rozwiązanie o dużych walorach estetycznych, aby jednak zachowała swoje właściwości przez długi czas jej powłoka musi być regularnie co kilka lat odnawiana. Zabieg ten nie jest szczególnie czasochłonny, jednak niezwykle ważny – wilgoć lub grzyb jeśli wnikną do wnętrza drewna mogą kompletnie zniszczyć jego strukturę. W takiej sytuacji listwa będzie po prostu do wyrzucenia.

montaz-cokoly-debowe

Płyta MDF – zamiast drewna

MDF (ang. medium density fibre) to materiał o podobnych właściwościach fizycznych do drewna, choć zdecydowanie tańszy, zwłaszcza jeśli porównujemy go z drewnem szlachetnym czy egzotycznym. MDF używa się głównie jako tworzywo, z którego wykonane są np angielskie cokoły przypodłogowe pokryte lakierem poliuretanowym. Materiał ten nie należy do szczególnie trudnych w utrzymaniu, powłoka kryjąca wymaga rzadszych zabiegów konserwujących niż transparentna, a właściwości tworzywa zapewniają mu satysfakcjonującą odporność na uszkodzenia mechaniczne i szkodliwe czynniki, choć MDF podobnie jak drewno nie może być narażone na długotrwałe działanie wilgoci.

Niezależnie od tego, na jakie tworzywo się zdecydujemy – zawsze trzeba zwrócić uwagę na jakość materiału i renomę producenta. Tylko w przypadku produktu z pewnego źródła możemy liczyć na dobrą jakość.