Listwa przypodłogowa lub cokół przypodłogowy to niewielki detal, który jednak może mieć kluczowe znaczenie dla wizualnej spójności i schludności wnętrza. Listwy podłogowe pozwalają m.in. ukryć kable lub szczelinę między ścianą a posadzką a także w ładny sposób połączyć ścianę z podłogą. Sprawdź jak wybrać listwę dylatacyjną tak, aby najlepiej pasowała do wystroju wnętrza.

narozniki-zewn-listwy-przypodlogowe-lakier
Narożniki do listew przypodłogowych lakierowane

Czym kierować się podczas wybierania listew przypodłogowych?

Dlaczego warto zainwestować w listwy mdf wilgocioodporne?

Listwy podłogowe – krótki poradnik

Z czego wykonane są listwy podłogowe?

Listwy podłogowe wykonuje się z najróżniejszych tworzyw. Materiał który posłużył do ich produkcji w dużej mierze determinuje to, jak będą się prezentować. Na rynku mamy do czynienia głównie z listwami wykonanymi z drewna lub tworzywa stylizowanego na drewno, często można też spotkać jednokolorowe listwy z tworzyw sztucznych – te ostatnie są mniej efektowne, ale również bardzo tanie, czemu zawdzięczają dużą popularność.

Wybierając tworzywo z którego zrobione będą listwy musimy zdecydować, czy bardziej zależy nam na efektownym wyglądzie, czy na niewielkim obciążeniu budżetu.

Musimy też pamiętać, że listwy powinny być dopasowane do innych elementów pomieszczenia – mało efektowne jednobarwne listwy z tworzywa sztucznego mogą okazać się strzałem w dziesiątkę wtedy, gdy zależy nam przede wszystkim na umiarze i minimalizmie. Ciekawym rozwiązaniem są listwy z fornirami ze szlachetnego drewna – są tańsze niż wykonane w całości np. z dębu lub teku, a wyglądają równie efektownie.

cokol-mdf-lakierowany-podlog
Cokoł wykonany z MDF-u lakierowany na biało (półmat)

Barwa cokołu? Pod kolor drzwi, podłogi, czy może ściany?

Cokół podłogowy podłogowa zazwyczaj dopasowuje się kolorystycznie do podłogi. W takiej sytuacji listwa pozwoli na płynne połączenie ściany z podłogą i na zachowanie estetycznej harmonii. Ciekawym zabiegiem może jednak być również skontrastowanie koloru listwy z meblami, kolorem ścian i podłogi czy stolarką okienną – w tej sytuacji listwa może zdominować wnętrze, jednak nada mu również oryginalności i uczyni intrygującym. Kontrastem trzeba się jednak posługiwać bardzo ostrożnie. Jeśli zrobimy to bez dokładnego przemyślenia koncepcji ryzykujemy, że w pomieszczeniu zapanują chaos i bałagan, a o domowej atmosferze będziemy mogli zapomnieć.

cokol-przypodlogowy-dab-thermo
Cokół przypodłogowy drewniany pod kolor podłogi (dąb thermo)